search
top

Kontynent odrodzony, czyli parę słów o świecie

Podobnie jak borg dołączyłem do DiB-ów gdzieś na początku kwietnia. Najbardziej zależało mi na tym, żeby w II edycji świat był naprawdę światem Sapkowskiego. Dlatego swój wysiłek skoncentrowałem głównie na wyłapywaniu błędów faktograficznych i luk, które pozakradały się do W:GW.

Przez miesiące pracy i żmudnego kartkowania sagi i opowiadań wyłapaliśmy ich całkiem sporo. Znalazły się też takie bugi, których wyprostowanie musiałoby pociągnąć za sobą radykalną zmianę w stosunku do pierwszej edycji. Maciek Kreyer rozkazał nam jednak, byśmy nie brali jeńców na drodze do pełnego odzwierciedlenia świata z prozy AS-a w nowej edycji. Pamiętacie te momenty, kiedy po raz n-ty czytaliście sagę próbując odtworzyć na mapie z W:GW wędrówkę bohaterów czy działania militarne i coś co rusz się nie zgadzało? Tym razem zgadzało się będzie absolutnie wszystko.

Wraz z nową edycją zniknie wiele białych plam w historii i geografii Kontynentu. Wiedźminland doczeka się nowych barwnych lokacji, zarówno miast, które pochowały się przed autorami poprzedniej edycji w gąszczu AS-owej prozy, jak i miejsc szczególnych, tajemniczych, niebezpiecznych, które staną się źródłem pomysłów na niejedną przygodę. Również dzieje Kontynentu będą pełniejsze, wyjaśnią wiele niejasności i dadzą pełne podłoże pod przygody z prawdziwie epickim rozmachem, w sam raz dla nieprzeciętnych bohaterów, których gracze w nowej edycji będą kreować.

Zakopaliśmy się też głęboko w podłoże kulturowe Kontynentu. Do bóstw opisanych w pierwszej edycji dołączą następne, które udało nam się odnaleźć u samego mistrza. Nie dodawaliśmy takich, których tam nie ma, a wszelkie ciągoty DiBów w tym kierunku sprawiedliwie i równo cięła ?brzytwa Bryana. Włożyliśmy też niemało wysiłku w szukanie choćby pośrednich kulturowych pierwowzorów dla państw opisanych przez Sapkowskiego. Parę tropów udało się nam zidentyfikować i będą one zapewne miały przełożenie na opis tych państw.

Brzmi cukierkowo? Ale jest realne. Choć jeszcze sporo roboty przed autorami i DiB-ami, II edycja ma wielką szansę być dokładnie taka, jaki powinien być system RPG oparty na prozie Andrzeja Sapkowskiego. Kibicujcie i trzymajcie kciuki.

Wyszpiegował dla Was
Sigismund Dijkstra

20 komentarzy do “Kontynent odrodzony, czyli parę słów o świecie”

 1. Muoteck pisze:

  Mam nadzieję, że z mapki zniknie tajemnicze księstwo Vspaden 😉

 2. dijkstra pisze:

  Tak, ale pojawi się w jego miejsce równie tajemniczy kraj o nazwie Barsa. Jeśli ktoś spoza DiBów odpowie, jaki to ciekawy detal zniechęcał Jaskra do zbłądzenia w tamte strony zdradzę jakiś inny ciekawy geograficzny detal – wynik naszych prac 🙂

 3. Beerbarian pisze:

  Barsa bowiem to kraj, gdzie ‚głupi zwyczaj każe dziewczynom strzec cnoty aż do zamążpójścia’. Co jak wiadomo kłóci się z poglądem Jaskra na ten cnoty:)
  Pozdrawiam…

 4. dijkstra pisze:

  Bingo, Beer. Słowo się rzekło. Masz jakieś specjalne życzenie?

 5. Beerbarian pisze:

  Hmmm… W sumie to nie mam specjalnych życzeń. Chciałbym w sumie dołączyć do grona DiBów, o co poproszę Puszkina, kiedy wróci z urlopu. Możesz mi w ramach nagrody wystawić powytywne referencje. A co do szczegółów geograficznych, to sam coś wybierz.
  Pozdrawiam…

 6. Muoteck pisze:

  A może po prostu zlikwidujcie Vspaden i pociągnijcie przez środek granicę Talgar/Kaedwen 😉

 7. dijkstra pisze:

  Nie ma mowy Muotcku. Skoro AS pisze, że jakiś kraj istnieje, mamy moralny obowiązek gdzieś go umieścić.

 8. Muoteck pisze:

  Ale nazwa nie pasuje do pozostałych krain Północy 🙂 (nazwy wszystkich pozostałych kończą się spłgłoską, samogłoską państwa centralnego kontynentu 🙂 A zresztąróbcie co uwaacie za słuszne, w końcu to wy jesteście (Muad’)DiBami, nie ja 😉

 9. dijkstra pisze:

  Będziesz zadowolony, Muotcku.
  W regionie przybędzie jeszcze jedno państwo (obejmie NE część Kaedwen) – Jamurlak 🙂

 10. Muoteck pisze:

  Coś mi się zdaje że mapka w ogóle nie będzie przypominać starej 🙂 A może zapytajcie ASa o te kraje, na pewno wam pomoże 😉

 11. Versemir pisze:

  a tam Kontynent…
  najlepiej zeby gra toczyla sie w XVI wiecznych Tatrach 😉

 12. bodzio pisze:

  Czyli rozumiem, ze beda genealogie wszystkich krolow i krolestw, i ze bede mogl sobie zobaczyc np cos takiego:
  Temeria, rok ten i ten, krol taki, zmarl tak i tak; rok ten i ten, krol Foltest, zmarl tak i tak itp. ?
  Poza tym napiszcie o enklawach i wladcach innych takich mniejszych miejsc jak np Dol Blanthanna, Mahakam, Skellige, Hołopole i umieśćcie je w ramach historycznych (zeby nie bylo tak jak w bw3, wszystko o historii krajaow ludzi a nic o Skelligach czy Holopolu [byla wpsomniana tylko wojna glodowa z Mahakamem]) Chcialbym wiedziec kto TAM rzadzi, jak sprawowana jest wladza itp. Oczywiscie to bardzo dobry kawal swiata na dodatki, ale ja chcialbym to w podreczniku. Przedstawiciele innych ras niz ludzka w koncu musza SKADS pochodzic.
  A w ogole to gratuluje postepow w pracy i zaluje, ze nie zapisalem sie kiedy jeszcze moglem:)
  pozdro

 13. dijkstra pisze:

  Muoteck: AS waży sobie lekce wysiłki dotyczące narysowania jego świata, co jest dość powszechnie wiadome w fandomie. A mapie i jej zmianom poświęce osobny felieton.
  bodzio: Takie rzeczy jak genealogie, chronologie i inne tego typu wyjaśnienia są już w znacznej mierze opracowane, ale jest wysoce nieprawdopodobne by w tym kształcie i ilości znalazły się w podręczniku. Mówiąc: przyszłe dodatki uderzasz we właściwą nutę. Zaś co do kompleksowego opisów krain – myślę, że rezultat sprosta Twoim (moim też, bo tu się w pełni z Tobą zgadzam) wymaganiom 🙂

 14. Muoteck pisze:

  o tej pomocy ASa mówiłem ironicznie, wiem jakie ma podejscie do wgw (kase dostał a resztę ma w głęboim poważaniu =). Ale te nazwy… dziwne takie :/

 15. dijkstra pisze:

  O nieładne brzmienie nazw proponuję Ci, Muotcku, zwrócić się do ASa. On na pewno wyjaśni Ci dlaczego tak je nazwał 🙂

 16. Muoteck pisze:

  Dobrey pomysł 😉 Przy okazji poproszę go o krótki opis Haklandu 😀

 17. AenBleidd pisze:

  Ja mam takie małe pytanie/, a zarazem sugestie co do mapki. Wszyscy wiedzą jak mapka wyglądała w 1 ed. (nie mówie już o tzw. „galerii” 🙂 ). Jak dla mnie była mało czytelna, a herby państw IMHO przeszkadząły tylko. Przydałby sie większy kontrast literek (zwłaszcza tych mniejszych) z „podłożem”. Czy ktoś z DiBów zdradzi szczegóły dotyczace mapki w 2 ed.? Czy wogóle będzie, czy poza poprawieniem poprawności geograficznej zmieni sie jej wygląd etc.? A moze to dobry pomysł na kolejny artykuł?
  🙂

 18. dijkstra pisze:

  Aen Bleidd, odpowiem Ci kolejno na Twoje 3 pytania.
  Tak, któryś zdradzi detale.
  Tak, zmieni się.
  Tak, będzie, niedługo.
  Pozdrawiam 🙂

 19. AenBleidd pisze:

  No to czekam niecierpliwie na artykuł. 🙂 Czy był wczesniej już plan na art w tym temacie, czy ja go poddałem (jeśli to drugie to jestem bardzo rad 🙂 )

 20. dijkstra pisze:

  Muszę Cię zmartwić – był 🙂

Zostaw Komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

top