search
top

Elluder, inaczej Samgongiem zwany

Co za duszek drogą leci,
Kto nam drogę w noc oświeci
To Elluder mknie po lesie
I światełko elfom niesie.

   Fragment piosenki dzieci elfów w przekładzie Ettiego var Marhagena

Elluder, także zwany Samgongiem; Mityczny stwór elfów; potrafi E. wyprowadzić z lasu zagubionego wędrowca; Żadne informacje nie są bliżej znane, prawdopodobnie w ogóle nie istniał.
   Encyklopedia Maxima Mundi – Effenberg i Talbot

Niewielki (najwyższe osobniki sięgają kilkunastu centymetrów wysokości) stwór. Porusza się na dwóch nogach, ale potrafi biec również na czterech łapach. Osiąga wtedy całkiem duże prędkości. Pokryty jest krótką sierścią, o brązowym lub popielatym kolorze. Twarz ma dziwnie podobną do ludzkiej. Uwielbia zaplatać sobie na włosach warkoczyki.
Wiele osób uważa, że są one jednym z wielu wytworów chaosu. Ludzie wsiowi i ciemni uważają natomiast, że rodzi się w wyniku figli wiedźmy z niedorosłym diabłem. Prawda jest jednak inna. Elluder jest całkowicie odrębnym gatunkiem żyjącym kto wie, może dłużej na kontynencie niż nawet elfy.
Występują wyłącznie w lasach, głównie w Brokilonie, ale spotyka się praktycznie na całym kontynencie, jeżeli klimat nie jest tylko zbyt zimny. Żywi się korzonkami, chociaż nie pogardzi też mięskiem, a szczególnie tłustymi żuczkami i chrząszczami.
Samgong nazywa się tak z tego powodu, że często robi sobie z kawałka drzewa krążek, który wydaje z siebie donośny dźwięk przy uderzeniu. Jego instrument jest takich rozmiarów, że widać sam „gong”, na którym gra chodząc po lesie.
Potrafi wytwarzać eliksir z liści drzew i swojej śliny. Taki preparat ma właściwości fosforyzujące oraz lecznicze. Często zostawia przypadkiem na ścieżce niewielkie ilości cieczy, co oświetla drogę słabym blaskiem i stąd bierze się przesąd, że Samgong pomaga zagubionym wędrowcom.
Chociaż ma niewielkie szpony, nie potrafi walczyć. Woli uciekać. Nierzadko zdarza się, że okradają bogatych a nieuważnych podróżnych.
Posługują się własnym dialektem, a właściwie systemem dźwięków i głosek. Pomimo tego nie są inteligentne na tyle, żeby się z nimi porozumieć. Nie zdarza się też, żeby ktoś Samgonga oswoił.

Cechy

Ko: 1   Po: 4   Si: 1   Zm: 2   Zr: 3   Zw: 3
In: 2   Og: 1   Wo: 1

Żywotność: 11 (2/5/8/11)
Walka wręcz: 1
Uniki: 2
Obrona fizyczna: 2
Obrona magiczna: 1
Zbroja: Brak.
Broń: Szpony (k3+Si)
PW: 4
PM: 0

Ze względu na niewielki wzrost, dużą zwinność i słabą wytrzymałość przy trafieniu Elludera trudność wzrasta o 1, ale obrażenia liczone są podwójnie.

5 komentarzy do “Elluder, inaczej Samgongiem zwany”

 1. Versemir pisze:

  fajny stworek, tylko troche slaby, jeden cios z miecza i po nim…, bardzo mi sie wierszyk podoba, coz widac, ze sie autor troche napracowal, nie to co ja przy „Dziku”… 😉
  ale mimo wszystko nie popieram nazywania stworzen (w tym przypadku), ani bohaetrow („Wampia” – Radost) swymi ksywkami 😛
  artykul oceniam na 5-6

 2. Versemir pisze:

  a dam 6

 3. Maximo pisze:

  wiersz fajny no i stwór fajny ale troche słaby

 4. Jadowity pisze:

  Pomysl ciekawy – wykorzystalem go na sesji – zabawa byla przednia. Nekromanta malo go nie zdepnol 😉 Hehe. A potem wziol do torby i bestia narobila mu na zwoje 😉
  Daje *7*
  Pozdro 🙂

 5. Hrandulf pisze:

  Miłe stworzonko, troche ( Mi) przypomina to które uczepiło się geraltowego buta i piszczało „wi-dzmin, sukin-syn” (Wieża Jaskółki), czyżby był na nim wzorowany ??

Zostaw Komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

top