search
top

Chiromancja pospolicie wróżbiarstwem zwana

CHIROMANCJA POSPOLICIE WRÓŻBIARSTWEM ZWANA

CO TO TAKIEGO?

      Kabalistyka jest gatunkiem magii, obejmującym zaklęcia przepowiadające przyszłość, tudzież poznawanie teraźniejszości. Jasnowidzenie zalicza się do niewielkiej grupy czarów identyfikacyjnych. Data pojawienia się pierwszych chiromantów nie jest znana, jednak podejrzewa się, iż była to jedna z pierwszych praktykowanych dziedzin czarodziejstwa. Elfickie przepowiednie istniały jeszcze przed przybyciem ludzi na Kontynent. Rok 836 (powstanie kapituły) uznaje się za datę zaklasyfikowania wróżbiarstwa jako odmiana czarów.
     Niewielu prawdziwych czarodziejów zajmujących się tym rodzajem magii, jako że dla nich jest zbyt dziecinny i nieprecyzyjny. Przepowiednie są zwykle bardzo ogólne, ukazują najważniejsze wydarzenia, ponadto wymagają prawidłowej interpretacji.
     Zdolność prekognicji jest najlepiej rozwinięta u mediów, czyli psioników i źródeł. Zwykli magowie skutecznie ich wspomagają, ułatwiając wejście w inny stan umysłu za pomocą zaklęcia „Hipnoza” (co jest opisane w „Czasie Pogardy”, więc nie będę o tym pisał).
     Wprowadzanie się w trans jest jednak bardzo zaawansowaną formą chiromancji, dostępną tylko i wyłącznie mediom. Istnieją jednak o wiele prostsze formy wizjonerstwa, czyli zwykłe wróżbiarstwo. Jest to tak łatwa sztuka, że nawet osoby o szczątkowej mocy, które się jeszcze nie kwalifikują na czarodziejów mogą się nią parać. Mimo to kabalistów nie ma na kontynencie aż tak wielu, ponieważ magowie nie chcą tracić czasu na uczenie jasnowidzów i wróżek.

MOCE PROROKÓW

Wróżenie z dłoni

Koszt w PM: 2
Modyfikator trudności: 1
Żywioł: brak
Koszt w WPR: 10
Czas trwania: 2 rundy
Sposób rzucania: G (wróżbita ogląda i maca linie na wewnętrznej stronie dłoni chętnego)
Obrona magiczna: nie
Działanie: Tak długo, jak trwa zaklęcie można poznać czyjąś osobowość, tudzież ważniejsze wydarzenia związane bardzo ściśle z tą osobą. Informacje związane z przyszłością są mało szczegółowe (będziesz bogaty, lecz samotny; będziesz żyć bardzo długo itp.), aczkolwiek można je troszeczkę przybliżyć wykonując test koncentracji o ST 4 (tylko raz).

Uwaga: Nie można wróżyć z własnej dłoni.

Pytanie

Koszt w PM: 5
Modyfikator trudności: 2
Żywioł: brak
Koszt w WPR: 25
Czas trwania: natychmiastowy
Sposób rzucania: G, F (wróżbita wypowiada pytanie i rozrzuca kamyczki z wyrytymi runami, używa wahadełka, może też szukać odpowiedzi w bebechach ptaka)
Obrona magiczna: nie
Działanie: Moc ta pozwala znaleźć odpowiedź na jakieś pytanie. Jeżeli dotyczy przeszłości to MT jest o 2 mniejszy a jeśli teraźniejszości to o1. Mogą to być pytania skomplikowane, oraz takie na które odpowiada się ‚tak’, lub ‚nie’. W przypadku pytania skomplikowanego MT jest o 1 większy. Wahadełko nie udziela odpowiedzi na takie pytania. Informacje nie są szczegółowe. W celu dowiedzenia się czegoś więcej wykonuje się test taki jak w poprzedniej mocy.

Wizja

Koszt w PM: 15
Modyfikator trudności: 3
Żywioł: brak
Koszt w WPR: 40
Czas trwania: 1 tura
Sposób rzucania: G, K (wróżbita wpatrując się w kryształową kulę, bądź taflę specjalnego wywaru w kociołku zatacza dłonią koliste ruchy nad tym komponentem)
Obrona magiczna: nie
Działanie: Jedyny czar z tej grupy, stosowany przez większość magów. Pozwala na ukazanie wydarzenia w przyszłości. Obraz jest zwykle trochę niewyraźny, ale da się go odpowiednio wyostrzyć wcześniej wspominanym testem koncentracji. Poza tym (w przypadku tych szczątkowo uzdolnionych) ma on bardzo często znaczenie metaforyczne. Magowie widzą rzeczy takimi jakimi będą.
Jeśli chodzi o wywar to musi być specjalnie przygotowany, zgodnie z określoną recepturą. Aby go zrobić, należy wykonać test Wiedzy: Rośliny i zioła o ST 4.

Wróżbitów należy traktować jak psioników (pozyskiwanie PM, używanie mocy itp.) znających tylko te moce. Magowie mogą opanować te moce(Psionicy tym bardziej) jeśli chcą, wtedy traktuje się je jako zwykłe czary. Źródła też, jeżeli panują nad swoją mocą (umiejętność- magia). Jeśli chodzi o poprawną interpretację przepowiedni sugeruję wykonać test Intelektu o ST 1 lub 2. Czujni (ale nie ci szczątkowo uzdolnieni) i źródła mają testy ułatwione o 1.

Miłego prognozowania pogody, tudzież rozmaitych wydarzeń,
życzy Cerbin

7 komentarzy do “Chiromancja pospolicie wróżbiarstwem zwana”

 1. karp pisze:

  Przykro mi Cerbin, ale jeden z nas się na wróżeniu nie zna, a co gorsza mam wrażenie, że Ty. Możliwe też, że nie zna sie żaden z nas…
  Po kolei:
  – nie mam przy sobie słownika, ale powiedz mi co to jest kabalistyka? Zaznaczam, ze nie chodzi mi o kabałe.
  – jeśli już przenosisz żydowska kabałe do wiedźmina, to powiedz chociaż o co w niej chodzi. obowiazkowo wspomnij też o numerologii.
  – chiromancja to wróżenie z dłoni i nic innego
  – w odróznieniu od gragomancji czy wróżenia z fusów, chiromancja jest właśnie dość precyzyjna
  – wróżenie z runów i wahadełko to dwie różne rzeczy, mogłeś temat rozwinąć, runy podciągnąć pod druidów, a wahadełko pod np. magów, media itp.
  – wprowadzenie sie w trans to w żadnym wypadku forma chiromancji.
  Jeden z nas powinien się pokajać i przyznać, że napisał tu trochę bzdur, przekonaj mnie, że ja, a chętnie to zrobię. Zaznaczam, że jeśli chodzi o wrożbiarstwo jestem dyletantem, jednakże mniemam, iż mniejszym niż Ty.
  Z poważaniem

 2. Cerbin pisze:

  No cóż, muszę przyznać, że nie wiem wiele. O czymś takim jak gragomancja pierwsze słysze. O numerologii nie wiem nic. Za to kabalistyka to synonim chiromancji. Znalazłem to w słowniku synonimów. W to że znasz się lepiej nie wątpie. Po prostu nie chciałem wchodzić w szczegóły i dzielić to, bo system RPG, oraz jego elementy powinny być upraszczane, a nie komplikowane. Za komentarz dziękuje. Zachęcam do przesyłania mi własnych propozycji pod adres seidhe3@wp.pl, gdyż mam zamiar trochę ten artykuł sprostować, a nie do końca wiem jak.

 3. coen2 pisze:

  słowniki, tudziez inne „poważne” żródła traktują interesujący nas zakres słownictwa. Odradzam wiec zbytnie zawierzanie im. Co do upraszczania to mam przeciwne zdanie. Świat trzeba rozwijać najbardziej jak to możliwe.

 4. Cerbin pisze:

  Chodziło mi raczej o mechanikę bo ona nie powinna być skomplikowana. Co do świata to się z tobą zgodzę.

 5. Morg pisze:

  Stawiam 5
  mam do niego kilka zastrzezen
  osobiscie uwazam ze ten typ magii powinni miec TYLKO czujni
  ale nie biez sobie tego do serca bo jako bajarz jestem fanem czujnych
  sam osobiscie koncze zestawik zaklec psionikow

 6. Cerbin pisze:

  Aktualna wersja tego artu jest w dziale Magia i Religia i nazywa się „O wróżbiarstwie słów parę”.

 7. Etariell pisze:

  Ogólnie jest OK. Jednak znam Cię zbyt dobrze i wiem, że stać Cię na więcej.
  Jedyne moje zastrzeżenie to to, że wróżbiarstwo powinno być osobną umiejętnością, dostępną tylko dla druidów i psioników.
  Może dopiszesz jeszcze trochę mocy?

  Kat 🙂

Zostaw Komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

top